13 NAGRÓD RED DOT DLA POLSKI! W TYM RED DOT: BEST OF THE BEST PRODUCT DESIGN
13 nagród Red Dot trafi w 2017 roku do Polski.  Już po raz 62. jury międzynarodowej nagrody Red Dot przyznawanej przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen wytypowało najlepsze rozwiązania z zakresu designu z całego świata. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń nagrodę Best of the Best w kategorii Product Design 2017 otrzymał Stand Up, biurko Mikomax Smart Office.

Konkurs Red Dot corocznie wyróżnia produkty, które odznaczają się przełomowym wzornictwem i najlepszym wykonaniem, łączące nowatorskie rozwiązania z wysoką funkcjonalnością. Red Dot od 1955 roku spośród tysięcy zgłoszeń typuje wyróżniające się pod kątem designu projekty z całego świata. Nagroda przyznawana jest w trzech głównych kategoriach: Product Design, Communication Design oraz Design Concept. W ramach każdej z nich najlepszy projekt otrzymuje najwyższe wyróżnienie: Best of the Best.
Red Dot Award: Best of the Best - Product Design 2017 dla Stand Up, biurka Mikomax Smart Office.
Nowa odsłona Stand Up, projektu Tomasza Augustyniaka została doceniona za wyróżniający się design, który harmonijnie łączy najwyższą jakość, funkcjonalność i użyteczność z atrakcyjnym wyglądem i dopracowanymi detalami.

Janusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Mikomax Smart Office

Nagroda Red Dot: Best of the Best dla biurka Stand Up jest dla nas bardzo ważnym wyróżnieniem 
i dowodem, że nasza wizja biura dostosowanego dla potrzeb pracownika jest słuszna. Proces projektowania mechanizmu wykorzystanego w przypadku nagrodzonego systemu był poparty badaniami i obserwacją potrzeb użytkowników. Przyglądając się trendom na rynku pracy zauważyliśmy lukę. Kwestie ergonomii od kilku lat stawiane są na pierwszym miejscu, jednak dostępne do tej pory projekty sit & stand nie były tak wygodne i funkcjonalne jak Stand Up. Wymagały podłączenia do elektryfikacji, zmiana wysokości blatu była czasochłonna, a projekty często nie wykorzystywały potencjału, jaki daje podniesienie blatu. Te wnioski doprowadziły nas do stworzenia podstawowej wersji Stand Up z opatentowaną przez nas manualną regulacją wysokości blatu, która osiągnęła duży sukces i cieszy się niesłabnącą popularnością. Dlaczego? Bo jest intuicyjna w obsłudze – bardzo łatwa, szybka i cicha. Wierzymy w funkcjonalność, co jest dominującą cechą Stand Up. Takiego projektu jeszcze nie było. Uważamy, że przestrzeń biurowa jest gotowa na świeży design. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy przy nowej odsłonie biurka Tomasza Augustyniaka. Chcemy wciąż udoskonalać nasze rozwiązania, a wsparcie ze strony polskich projektantów jest dla nas nieocenione. To właśnie symbioza między innowacyjnym mechanizmem zastosowanym w Stand Up, a unikalnym projektem Tomasza Augustyniaka została doceniona przez jury nagrody Red Dot - przekonuje Janusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Mikomax Smart Office.

Stand Up bazuje na opatentowanym manualnym systemie regulowania wysokości blatu, który umożliwia dynamiczną pracę w trybie sit & stand, z możliwością płynnego przechodzenia z jednej pozycji do drugiej bez przerywania realizowanych zadań. Dzięki temu wspomaga ergonomiczną 
i komfortową aktywność zawodową. Dodatkowo, częstsza zmiana pozycji zapobiega dolegliwościom związanym z wielogodzinnym bezruchem.

Tomasz Augustyniak, autor nowej odsłony Stand Up | Fot. Rafał Kolasiński

Opatentowany przez Mikomax Smart Office mechanizm Stand Up sprawił, że projekt od początku miał innowacyjny wymiar. W przestrzeni każdego biura znacząco poprawia jakość pracy zespołu. Moim celem było nadać temu rozwiązaniu niepowtarzalny charakter. Postawiłem na prostą i oszczędną formę, która w całości daje świeży efekt i doskonale sprawdziła się w tym projekcie wyróżniając go. Dodatkowo Stand Up daje możliwości personalizacji, pozostawienia ażurowej ramy bądź wypełnienia jej tkaniną o dowolnej kolorystyce –  Tomasz Augustyniak, autor nowej odsłony Stand Up.


Informacje o innych polskich projektach nagrodzonych Red Dot 2017 jako pierwszy w Polsce ogłosił wczoraj portal  Design Alive. Są wśród nich: 
 • Kolekcja mebli Chic Air - proj. Agence Christophe Pillet | Profim 
 • Fotel Riverside - proj. Massive Design | Tonon & C. S.p.A. 
 • Wnętrze lobby biurowca Warsaw Spire - proj. Massive design 
 • Lampa nocna Flexi - proj. Saidi'sign Produkt und Grafikdesign | Furnika 
 • Oświetlenie przemysłowe Cruiser 2 Led - proj. LUG Light Factory 
 • Panele dekoracyjne ARSTYL - proj. Mac Stopa | NMC sa.
 • Autoklaw mikrofalowy do sterylizacji mediów płynnych MICROJET, ENBIO Technology - proj. BRANDSPOT 
 • Kompaktowy autoklaw parowy STEAMJET, ENBIO Technology - proj. Brandspot
 • Robot rehabilitacyjny Luna EMG - proj. Egzotech | Jadwiga Husarska-Sobina (Husarska Design Studio z Krakowa)
 • Czytnik ebooków inkBOOK - proj. Arta Tech, id group 
Wyróżnienia otrzymały dwa projety:
 • Multisensoryczna kołysko-huśtawka Memola, proj. Wiczuk-Polinski 
 • Kolekcja toreb i plecaków Cargo Reflective - proj. Migfactory Anna Migacz Lesinska. 

O Red Dot Awards: 
Nagrody Red Dot, obok iF Design Awards, to najważniejsze nagrody w dziedzinie projektowania na świecie. W jury Red Dot Award zasiada blisko 40 niezależnych specjalistów ze świata designu, wśród których znajdują się projektanci, profesorowie akademiccy czy dziennikarze branżowi. Nagrodzone projekty prezentowane będą w Red Dot Design Museum w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Uroczyste wręczenie tegorocznych Red Dot będzie miało miejsce 3 lipca 2017 roku w Essen Aalto Theatre w obecności około 1200 gości, w tym projektantów, dziennikarzy, ekonomistów i polityków. Przez kolejnych pięć tygodni w Red Dot Design Museum Essen, laureaci tegorocznej odsłony konkursu będą prezentowani na specjalnej wystawie „Design on Stage”, która jest częścią największej na świecie wystawy poświęconej współczesnemu designowi.
Popularne posty