5 MIESIĄCA: STYCZEŃ
Co mi tam czas! Bywa, że i cały miesiąc odda się chętnie za pół rubla, a innym razem za żadne skarby nie sprzedałoby się nawet pół godzinki*.


Styczeń pod znakiem bogatych lektur i dobrych spotkań też poza wierszami.

Oto 5 najlepszych:1., 2. Kalendarze 
Dwa. Jeden podręczny, służbowy - Moleskine. Drugi - Dwie Kropki - ścienny, czytelny do zaznaczania prywatnych, rodzinnych spraw i wydarzeń.

W temacie kalendarzy jestem tradycjonalistką. Prosty design skupiony na tym, co najważniejsze: zorganizowaniu przestrzeni do utrzymania w ryzach milionów spraw. Dający też oddech i miejsce na zapiski, którym nie wolno uciec. Dzięki temu, nie rozstrzygam co w kalendarzu ważniejsze - podział tygodni, czy te wszystkie puste kartki i marginesy. 

3. Bucki Academy 
Styczeń upłynął mi pod znakiem studiowania "Szkoły projektowania prezentacji" z cyklu Bucki Academy od FISZKI i prac nad prezentacją. Udało mi się też spotkać i porozmawiać z autorem fiszek, o czym niebawem napiszę osobny post. 

4. Herito nr 24 
W kwartalniku znajdziemy m.in. wywiad z Zuzanną Skalską (rozmawiały Żanna Komar i Aleksandra Szczepan), który dobrze zapowiada krótki fragment jej wypowiedzi: 

"Idee i innowacje są tam, gdzie są pieniądze z przemysłu. Polski przemysł po 1989 roku pracował na obcych wzorach - to stamtąd były zlecenia, nie było czasu, żeby budować własne marki. Wszystkie firmy, które przetrwały dwadzieścia, trzydzieści lat, są teraz na samym początku tworzenia własnej marki. I dopiero teraz zaczną robić badania dotyczące potrzeb na polskim rynku". 

To ważna myśl, i z pewnością rozwinę ją na blogu. Dużo się dziś bowiem pisze o innowacjach. Tak dużo, jak wcześniej pisano o designie. I w podobny sposób - często bowiem używa się innowacji w charakterze słowa-maski, za którym wiele nie stoi. Firmy określają się mianem innowacyjnych, tak też określają swoje produkty - a często za ową innowację uznają fakt, że np. korzystają z materiałów ekologicznych w produkcji, albo ich rozwiązania są "nowością" na rynku (identycznie zresztą jak u konkurencji). 

5. Strefa Naukowca w PPNT Gdynia
Na koniec coś dla ludzi z Trójmiasta. W Strefie Startup Gdynia (PPNT Gdynia) w styczniu ruszyła inicjatywa Strefa Naukowca - cykl spotkań, podczas których ludzie świata nauki uzyskają wiedzę na temat komercjalizacji badań. Spora dawka przydatnej wiedzy i kreatywnych warsztatów! Informacje o kolejnych spotkaniach można znaleźć na FB Strefy Startup Gdynia. *Lew Tołstoj, "Anna Karenina" Popularne posty