Warsztaty DESIGN + Rola wartości w procesie podejmowania decyzji projektowych


Relacja z moich warsztatów: "DESIGN + Rola wartości w procesie podejmowania decyzji projektowych", które odbyły się w Centrum Designu Gdynia. 


Zaprojektowane przeze mnie warsztaty na temat roli jaką pełnią wartości w projektowaniu odbyły się w czerwcu 2016 r. w CDG.  

Miały na celu pokazać projektantom, że świadomość językowych znaczeń i odpowiednia organizacja wartości zmieniają podejście do projektowanych przedmiotów, usprawniają proces projektowy oraz przyspieszają podejmowanie decyzji.

Warsztaty dedykowane były projektantom: wzornictwa, wnętrz, mody, usług i typografii.

 

Wspólnie odpowiedzieliśmy sobie na  zasadnicze pytanie:

PO CO PROJEKTANTOM WARTOŚCI? Natomiast podczas części praktycznej designerzy mieli okazję przekonać się, że wartości organizują warsztat pracy projektanta, pozwalają tworzyć spójne, zaplanowane projekty - wpisujące się w misję i filozofię marki. 

Eksperyment, który udało się przeprowadzić podczas warsztatów - projektowanie przedmiotu w oparciu o określone wartości - podsumowaliśmy następująco:  WARTOŚCI DETERMINUJĄ WARSZTAT PRACY PROJEKTANTA ORAZ KOŃCOWY EFEKT  JEGO PRACY. Co więcej, nawet twórca - który nie jest humanistą, jest w stanie poszerzyć swój warsztat pracy o narzędzia humanistyczne, dzięki czemu pomysł na projektowaną rzecz może:

- ewaluować 
- nie być możliwy do realizacji z przycznyn technicznych lub ideologicznych (fajnie, że wpadliśmy na to na etapie pierwotnej koncepcji, a nie prototypu lub wypuszczania gotowego produktu!) 
- rozwijać się o wartość dodaną - NASZ WYRÓŻNIK na runku
- iść w kierunku innowacji. 

Popularne posty