Home staging po polsku, czyli przygotowujemy małe mieszkanie do wynajmu

Kawalerka w centrum miasta zasługiwała na szczególne potraktowanie. Mała przestrzeń - 26 m2 - musiała bowiem nie tylko być ergonomiczna, ale również jak czysta karta - zachęcać do mieszkania po swojemu a nie ograniczać - jak to zwykle bywa w przypadku mieszkań na wynajem. Jak urządzić szybko i tanio kawalerkę pod wynajem? Oto kilka prostych rad.
1. Uniwersalne kolory. 
W naszym przypadku postawiliśmy na biel - jako kolor bazowy. Czerń pojawia się pod postacią dodatków. Na etapie oczekiwania na nowego lokatora efekt jest lekko burtonowski:Mariaż czerni i bieli można jednak w przyszłości dowolnie aranżować - zarówno dopełniając wyrazistym kolorem - na zasadzie kontrastu (dla odważnych) lub osładzając modnymi pastelami.2. Farby odporne na szorowanie i lakiery zabezpieczające ściany
Warto zainwestować w dobrą farbę, która pozwala zmywać zabrudzenia. A miejsca narażone na ocieranie, uszkodzenia pomalować transparentnym, matowym lakierem do ścian pokrytych farbą lateksową. Efekt jaki daje lakier widać za krzesłem po prawej. 

3. Dajmy wolność aranżacji. Mieszkanie pod wynajem to nie graciarnia, do której lokujemy to wszystko, co wynajmującemu nie mieści się w piwnicy. 
Sama w czasie studiów i tuż po wynajmowałam mieszkania, w których było mnóstwo rzeczy ich właścicieli - stare dywany, zepsute radia, bibeloty, misz masz porcelany "rodowej", obrazki i inne cuda wianki na ścianach. Nie wiem, dlaczego ktoś zakładał, że to wszystko spodoba się również mnie  (i pewnie kolejnym lokatorom przez kolejne 10 lat). Mieszkanie na wynajem nie powinno stanowić sentymentalnej graciarni. 
Owszem, warto zostawić w nim ze dwa kubeczki, flakon - mogą się przydać na początek, a potem wynajmujący to zniesie w jednym kartonie do piwnicy. 

W kawalerce pojawiły się więc dwa obrazy - na specjalnej listwie nad stołem - ale raczej po to, by zasygnalizować, że można po swojemu dekorować ścianę. W jednej z ram jest po prostu ulotka z wystawy czasowej - którą można zmienić według uznania. 
4. Tablicówka i inne narzędzia do odnawiania mebli 
Markety budowlane oferują nam szeroką paletę farb, lakierów, przecierek, za pomocą których odnowimy podniszczone fronty mebli, a jednocześnie stworzymy coś fajnego i modnego. Wejście do garderoby odmalowane zostało farbą tablicową, dzięki czemu powstała powierzchnia do rysowania, pisania - jednym słowem tablica pomysłów. 5. Higienicznie i przytulnie
Nikt przecież nie chce mieszkać w przestrzeni naznaczonej mianem poprzednich lokatorów. Dlatego też dodatki ograniczyłam do minimum. A te, których obecność jest uzasadniona wprowadzam w stanie nienagannym - jak wyprane poduszki lub nowym - kotara w łazience. 

Popularne posty