Warsztaty z Kartami ProjektowymiJak wymyślać i rozwijać dobre projekty? Jak współcześnie tworzyć produkty konkurencyjne? Na te i podobne pytania odpowiadają warsztaty realizowane z wykorzystaniem mojego autorskiego narzędzia - ZESTAWU KART PROJEKTOWYCH. Karty dedykowane są zarówno firmom, jak i  freelancerom z branży kreatywnej.


Nie mogłam sobie wymarzyć lepszej premiery dla mojego ZESTAWU KART PROJEKTOWYCH niż festiwal designu Gdynia Design Days 2016. Podczas warsztatów, które miałam przyjemność prowadzić w grupie projektantów wzornictwa, architektów i grafików, światło dzienne ujrzał Zestaw kart do pracy nad projektami - tworzenia i wymyślania produktów. 

Dziś na blogu mała fotorelacja z warsztatów, które zrealizowałam podczas Gdynia Design Days i kilka słów na temat Zestawu Kart Projektowych. 


DO CZEGO SŁUŻĄ KARTY?
Mówiąc w dużym skrócie: do tworzenia innowacyjnych produktów. Praca z nimi zakłada bowiem spojrzenie na produkt z wielu aspektów. Analizę znaczeń projektu, potrzeb, kontekstów. 


Praca z kartami indywidualna, jak i w zespole pozwala:

- przekazać skompilowane koncepcje w zespole czy po prostu w rozmowie z klientem i upewnić się, że każdy z uczestników wie, o co chodzi
- pomaga w zrozumieniu nakładu pracy potrzebnego do realizacji projektu, a co za tym idzie ułatwiają również wycenę pracy kreatywnej. Rozwiązują problem z cyklu: "klient prosi mnie o pracę nad konkretnym tematem, ale okazuje się, że co chwila dorzuca jeszcze kilka "drobnych" zadań". Karty prezentują czarno na białym przed sobą i przed klientem wszystkie aspekty projektu. Oczywiście nie chodzi o to, że złożony metodologiczne warsztat pracy jest droższy. Chodzi o transparentne przedstawienie sprawy WSZYSTKIEGO CO MA STYCZNOŚĆ Z PROJEKTEM, co będzie przedmiotem pracy i wyceny
- pomagają w ustaleniu priorytetów
- pomaga uniknąć ślepych uliczek - czasem jest tak, że docieramy do granicy i ciężko nam ruszyć z miejsca.... wtedy OTWIERAM SZUFLADĘ, WYCIĄGAM ZESTAW (A MOŻE SWOJE 7 WYBRANYCH KART) i.... to pozwala mi spojrzeć na sprawę z nowej perspektywy, ruszyć z miejsca
- wyjść poza schemat. Na przykład od 15 lat pracy działam rutynowo, mam swoje utarte szklaki poznawcze, sposoby reagowania i działania. Karty pomagają się wybić z takiej rutyny. To w pewnym sensie rozwój zawodowy, który sobie fundujemy - bo znajduję się w sytuacji, w której wychodzę poza to, co już wiem. Eksploruję, uświadamiam sobie, w czym jeszcze czuję się dobrze.

Warsztaty mają na celu pokazać, że praca z wykorzystaniem kart:
- wizualizuje kluczowe kategorie i ramę projektowanego produktu
- rozwija projekt, generuje nowe pomysły
- organizuje pracę indywidualną i zespołową
- pozwala unikać błędów poznawczych
- gwarantuje używanie tego samego języka (i zespole, i podczas rozmów z klientem)
- przyspiesza podejmowanie decyzji
- pomaga w ustaleniu priorytetów
- pozwala dostrzec brakujące elementy projektu
- ułatwia nazywanie idei, wartości, emocji i eksplorację pojęćOto jak działaliśmy z kartami podczas moich warsztatów "Generator Idei - czyli jak rozwijać projekty": 

Cztery zespoły projektowe pracowały nad odrębnymi projektami. Każdy z nich z użyciem kart opracował rozwinięty, kreatywny projekt i zaprezentował go przed grupą w sposób komunikatywny, przemyślany i zrozumiały. 

Każdy z projektów prezentował koncepcję aranżacji kontenera na przyszłoroczny Festiwal Gdynia Design Days. Zespoły projektowe zaprezentowały:

- kontekst 
- cel przygotowania kontenera 
- grupę odbiorców instalacji 
- korzyści wynikające z odwiedzenia kontenera: społeczne i edukacyjne 
pomysły na dalszy rozwój koncepcji.Popularne posty