Jak zrobić mapę myśli?

Miałam przyjemność wystąpić ze swoim wykładem na temat wartości dodanej w projektowaniu podczas konferencji ARCH + DESIGN MEETING, która odbyła się 28 stycznia b.r. w Sopotece. Dziś krótka relacja z wydarzenia oraz kilka słów o tym, co było w buteleczkach, które wręczyłam swoim słuchaczom.
Tematem mojego wykładu była wartość dodana w projektowaniu. Postanowiłam, że poświęcę temu osobny wpis, w którym przygotuję syntezę wykładu. Dziś natomiast kilka słów o zawartości buteleczek, o które pytaliście mnie na Facebooku, ponieważ nie wytrzymałam i pochwaliłam się tymi gadżetami tuż przed konferencją.

Po pierwsze: o co chodzi z tymi butelkami? Pomysł na butelki miał nawiązywać  do sopockiej plaży - a więc głównej inspiracji dr Jana Sikory, który stworzył Sopotekę - miejsce naszego design meetingu. Zamiast listów, które morze wyrzuca w butelkach na plaże, były przewiązane złotą wstążką... mapy myśli. Moje mapy, jakie tworzyłam, pisząc wykład na temat wartości. Stworzyłam m.in. mapę myśli pojęcia WOLNOŚĆ, ponieważ to wartość, którą ostatnio komunikuje w swoich kampaniach - m.in. pod hasłem Wolność zaczyna się w domu - omawiana przeze mnie na wykładzie marka MEBLE VOX.

Mapa myśli, którą podałam dalej po wykładzie,  to jedynie przykład, co możemy zrobić pracując z językiem, słowami, wartościami, które później przekładamy na nasz namacalny projekt. Żeby powstało dzieło, trzeba najpierw przegryźć się przez wszystkie sensy z nim związane. Tak sądzę. A mapa myśli jest właśnie jednym z narzędzi, które nam to ułatwia.


DO CZEGO SŁUŻY MAPA MYŚLI | MIND MAP? 
- pobudza obie półkule naszego mózgu: pierwszą za pomocą słowa, drugą za sprawą obrazków, kolorów, linii i innych kształtów, dzięki czemu nasze myślenie koncepcyjne jest dużo bardziej rozwinięte i...
- uporządkowane! tak, tak praca z mapą myśli ułatwia rozwiązywanie problemów, ponieważ pomaga wziąć pod uwagę wszystkie przesłanki
- organizuje warsztat pracy, pozwala szybciej odpowiadać na pytania związane z projektem i szybciej realizować kolejne etapy - ponieważ staje się punktem wyjścia, do którego możemy zawsze wrócić, gdy tylko zgubimy się w swoich rozważaniach
- mapa myśli pomaga rozwinąć projekt; kilka sesji z mapą myśli, "przespanie się" z nią, ponowne powroty do niej pozwalają dopisywać tam nowe skojarzenia oraz wszystko to, co zaobserwujemy i zasłyszymy mimochodem, gdzieś pomiędzy naszymi "sesjami" z mapą (najlepsze pomysły przychodzą mi do głowy zawsze, gdy tylko o nich nie myślę, a zajmuję się czymś zupełnie innym niż praca! )
- mapy przydają się, kiedy pracujemy z pojęciami abstrakcyjnymi - np. wartościami, którym poświęcony był mój wykład
A oto mapa, którą sprezentowałam słuchaczom po spotkaniu w Sopotece:

JAK STWORZYĆ MAPĘ MYŚLI?
- potrzebujesz białą czystą kartkę, akcesoria biurowe: mazaki, długopis, ołówek, zakreślacze, kolorowe kartki, wycinki z gazet, wydruki, literki alfabetu (esteci mogą wykorzystać również akcesoria do scrapbookingu) itp.
- w samym centrum kartki narysuj obrazek lub napisz hasło - które zobrazuje główny temat twoich rozważań
- od naszego centrum ciągniemy kreski | linie, które będą prowadziły nas do podtematów - zapisanych lub zobrazowanych za pomocą wymienionych akcesoriów biurowych
- podkreślaj słowa-klucze, które umieszczasz na mapie, dokładaj do nich symbole i rysunki
- od każdego z podtematów pociągnij kolejne linie, najlepiej w innej stylistyce - cieńsze lub o innej barwie

Nasze mapy myśli możemy też robić w programie graficznym, ale! zawsze drukować i później rozbudowywać ręcznie - klasycznie, choćby ołówkiem :)

KIEDY KORZYSTAĆ Z MAPY MYŚLI:
- nauka
- organizacja, planowanie
- rozwiązywanie problemów
- projektowanie, tworzenie koncepcjiPopularne posty