Zaplanuj swój sukces!Zawsze, zawsze powtarzam, że najważniejsze jest działanie. Mówię to swoim uczniom, mówię to sobie. Niektórzy mówią o talentach, inni mówią o darze, jeszcze inni o nadprzyrodzonych umiejętnościach. Ja wierzę w wytrwałość i konsekwencję. Dlatego, jak zawsze na koniec każdego roku, rozkładam na biurku notesy i zapisany kalendarz i...  wertuję, sprawdzam - by to, czego nie wykonałam w kończącym się roku, wpisać w nowy planner.... 


Podsumowanie zapisanych notesów i kończącego się kalendarza to dla mnie bardzo ważny moment w końcówce każdego roku. Czarno na białym widzę wówczas, ile udało mi się zrobić oraz to, czego nie wykonałam. Tymi pierwszymi projektami cieszę się i analizuję, czy mogę je dalej rozwijać, a te drugie muszę głębiej przemyśleć - ponieważ niektóre z pomysłów wpisuję w tej samej formie na listę TO DO kolejnego roku, a niektóre - dzięki temu, że nieco odleżały, muszę przemyśleć na nowo i być może zmodyfikować.  Planuję nowe działania, podsumowując te zakończone lub nigdy nie rozpoczęte... dlaczego to dla mnie ważne? Lubię mieć świadomość trwania w swoich celach. Lubię wiedzieć, że to, co robię miało swój czas, albo jeszcze go dostanie.

Jak wyglądają takie podsumowania projektów jednego roku z planami na kolejny?
Od początku do końca czytam swoje notesy i zeszyty, w których notuję wszystkie pomysły w ciągu danego roku (mam na myśli również pliki online). Na podorędziu mam już nowy notes i kolejny kalendarz, w których znajduję planowaną porę realizacji niepodjętych pomysłów (lub choćby zastanowienia się, czy da się z nimi coś jeszcze zrobić - np. w innej formie).

To wymaga chwili, często całego dnia, ale warto! Zwykle podczas tych moich dziennikowych przepisywań  do głowy przychodzą mi kolejne pomysły. I najważniejsze:  kiedy patrzę na te swoje zapiski z perspektywy czasu, mam szansę nadać im uporządkowaną formę, rozwinąć lub wyrzucić do kosza. Porządki na biurku, w moim przypadku, to przy okazji porządki w głowie.

A jak jest u Was? Robicie takie notesopodsumowania?
Popularne posty