4 kroki, które pomogą Ci rozwijać się zawodowo i skutecznie wdrażać pomysły


Masz głowę pełną pomysłów i pasji a mimo to stoisz w miejscu? Jesteś matką, żoną, kucharką a w głębi serca projektantką mody? To wszystko trzeba zacząć wcielać w życie. Działać i to od teraz. 

Dzisiejszy post jest odpowiedzią na jedną z wiadomości, jaką otrzymałam od czytelniczki, która odezwała się do mnie po lekturze wpisu: Jak połączyć dziecko i biznes w domu (pozdrawiam Cię A.! ).

Jak zacząć? Jak zmotywować się do pracy i rozwoju? Zamiast zastanawiać się, jak znaleźć w morzu obowiązków czas na rozwój, warto odwrócić myślenie i przemyśleć priorytety. Czy ważniejsze jest dla nas myślenie nad tym: warto? dam radę?, czy akcja?!
Na początek postawmy oczywiście drobne, małe kroki na nowym, ale przecież wymarzonym gruncie.  A na nich nauczymy się realizacji pierwszych założeń. Z czasem z tych małych kroków, zrobią się wielkie skoki!

Najważniejsze jest działanie. Niestety, największym zagrożeniem, jakie może nas spotkać jest brak działania. Mimo jasno wyznaczonych planów, wielu przegadanych rozmów na ich temat, morza wiadomości @, my wciąż nie działamy. Ludzie sukcesu, którzy zbudowali od podstaw swoje marki - na pytanie, co ich doprowadziło na szczyt, bardzo często odpowiadają właśnie: działanie!

Planowanie  to krok, na którym większość przedsięwzięć...  się kończy. Fantazjowanie bowiem do niczego nie prowadzi. Leszek Czarnecki w swojej książce Biznes po prostu zaleca wręcz unikanie biznesów z ludźmi, którzy skupiają się na prawieniu o swoich planach biznesowych, zamiast przeprowadzać dobre rozeznanie w materii, i po prostu stawiać pierwszy, drugi, trzeci krok.

Skoro już ustaliliśmy, że działanie to podstawa sukcesu, warto dodać, o jakie działanie nam chodzi. Nie o jakiekolwiek przecież.
Oto kilka wytycznych, jak działać, by nasze czyny przyniosły nam rozwój i powodzenie zawodowe:

1. Zaplanuj - jakie kroki podejmiesz, by osiągnąć zamierzony efekt. Wyznacz sobie etapy realizacji działań. Pomogą ci w tym listy TO DO, o których pisałam tutaj: kocham listy TO DO

2. Porażki traktuj jako kroki do osiągnięcia celu. Potrzebne kroki, uczące i kształtujące Twoją zawodową drogę. Tylko nieliczni potrafią przetrwać pasmo zniechęcających porażek. To sztuka, którą jak każdą inną, można w sobie wypracować.3. Staraj się być coraz lepszy w tym, co robisz. Szukaj kolejnych pomysłów na rozwój, inspiruj się pracą i dokonaniami innych. Inwestuj w swoją edukację.4. Nie przepracowuj się! To brzmi jak paradoks w kontekście rozwoju, ale to jeden z najważniejszych punktów. Tylko wypoczęta, zrelaksowana głowa jest płodna! Najlepsze pomysły rodzą się zwykle, gdy przestajemy myśleć o pracy.5. Doceń swój potencjał wbrew pozornym trudnościom (każdy jakieś posiada  a nie każdy potrafi obrócić je w sukces)! Punkt bonusowy specjalnie dla matek.
Nie szukajmy wymówek, że z dzieckiem ciężko, że dużo obowiązków, że ...

Zamiast że, postaw bo i pomyśl:
mogę więcej, bo jestem matką
jest mnie więcej, bo jestem matką
jestem mistrzynią organizacji, bo jestem matką
mogę odpocząć bez wyrzutów sumienia w jedynej wolnej chwili, jaka mnie właśnie spotkała, bo jestem matką!

Wszystkie 4 zasady nie są odkryciem Ameryki. Jak zawsze, wychodzę z założenia, że nie ma zbioru tajnych praw i metod, które przyniosą sukces. Wszystko bowiem leży w nas samych i naszej chęci działania.

Popularne posty