Warsztaty: Jak przygotować mood board?Fotorelacja z warsztatów przygotowywania mood boardów, które poprowadziłam w grupie projektantów w gdyńskim salonie marki NAP. 


Co to jest mood board? Dosłownie to: "tablica nastroju", czyli swoisty rodzaj kolażu, który ma prezentować atmosferę wnętrza, kolory, tekstury i styl przedmiotów użytych do stworzenia całości jakiegoś projektu. 
Może się na nim znajdować w zasadzie wszystko, np.: fragmenty inspirujących materiałów, cytatów, wszelkie wycinki, zdjęcia mebli. Jednym słowem to, co mamy w głowie myśląc nad projektem i co pozwala nam na rozpoczęcie pracy.

Do czego i dla kogo służy mood board?
Z mood boardów korzystają: 
- projektanci (mody, wnętrz, grafiki i szeroko pojętego designu)
- to doskonałe narzędzie do rozpoczęcia pracy koncepcyjnej nad projektem
- pozwalają ruszyć z miejsca - to swoisty "rozruch"
- to doskonałe narzędzie zarówno podczas pracy w pojedynkę, jak i w zespole – kiedy pomysł trzeba omawiać
- taka plansza tematyczna jest doskonałym narzędziem do uzgodnienia z  klientem fundamentalnych założeń.

Plansza musi być być jednak precyzyjna i powinna dokładnie oddawać klimat docelowego projektu. 

Dopiero po zatwierdzeniu takiego mood boardu, przystępujemy do rozrysowywania pomieszczenia. Mood board może więc uchronić twórcę przed wykonaniem sporej pracy "na darmo". Doskonale sprawdza się więc na początku - w celu uzgodnienia wstępnych założeń. Po ich akceptacji - rozwijamy pomysł, dopracowujemy w narzędziach, którymi się posługujemy w pracy. 

Chociaż często trzeba tłumaczyć klientowi ideę kolażu to wcześniej przygotowany i przedyskutowany z klientem mood board pozwala na uniknięcie kompletnej zmiany projektu po jego stworzeniu.

Jak stworzyć mood board?
Najlepiej zaczynać od... słów (które możemy również umieścić na naszej planszy). Słowa-klucze wyznaczą nam tropy, które później będziemy rozwijać - rysując czy naklejając elementy.

Przykładowe zestawy słów, które określają charakter wnętrza: 
* ciemny, lśniący, gładki, kanciasty, twardy, zdecydowany 
* jasny, miękki, pastelowy, biały, elegancki, delikatny, miękki, rozbielony, przecierany
* kontrastowy, fusion, drewniany, surowy, ceglasty, szorstki, naturalny

Prawda, że po przeczytaniu tych zestawów słów można mieć już przed oczami jakąś koncepcję wnętrza?

Kiedy określimy już główne założenia, rozwijamy naszą myśl. Dodajemy wycinki z katalogów/gazet lub szkice: mebli, obrazów, próbki tkanin/farb/tapet, palety kolorów, zdjęcia wnętrz podobnych do naszych wyobrażeń projektowanego wnętrza.

Kolaż można stworzyć na papierze, z prawdziwych materiałów i zdjęć wyciętych z gazet, albo na komputerze. Na komputerze wystarczy zwykły Paint lub narzędzia online, na przykład Olioboard czy Sampleboard (zawierają bazy mebli).
Popularne posty